Masaj

Reiki nedir?

Reiki, tüm canlıların içinde ve çevresinde sınırsız miktarda bulunan temel yaşam gücüdür. Bunun kaynağının Evren’in yaradılış noktası olduğunu söyleyebiliriz… Yaşadığımız her türlü kötü olay ve dış dünyadan aldığımız negatif etkiler vücudumuzun her bir hücresinde hafızaya alınmaktadır. Bu, bizi fiziksel olarak etkilediği gibi iç dünyamızda da bir takım aksaklıklara yol açar ve bize örneğin uykusuzluk ve kendine güvensizlik şeklinde geri döner.

Reiki, alternatif tıp yöntemleri ile tedavi yapanlar tarafından destekleyici olarak kullanılmaktadır. Örneğin, bir fizyo-terapist eğer Reiki kanalı ise zaten kendi başına yararlı bir tedavi yöntemi olan masajı uyguladığında bu masajın şifa gücü onun ellerinden akan Reiki’nin etkisiyle bir kaç katına çıkar.

Tüm canlılar bu enerji ile yüklenmiş olarak doğarlar, fakat yıllar geçtikçe enerjinin bedenimize girişini sağlayan kanal kirlenip tıkanır. Bunu tıkanmış bir boru gibi düşünebiliriz. İşte Reiki Master’ın yaptığı şey bu kanalı temizleyerek açmak ve bedenimizde bulunan çakra dediğimiz enerji merkezlerine güçlü enerji yollayarak bunları yeniden aktive ederek (uyandırarak) enerji akışına hazır duruma getirmektir.

Bu işlem 4 kademeden oluşur ve sadece bu konuda yetkinlik düzeyine ulaşmış yetkili Reiki Master’ları tarafından uygulanabilir. Bu işlemi takip eden 21 gün içinde öncelikle kendi kendimize enerji veririz. Böylece beden kendini yeniler, terleme, dışkı ve idrar yoluyla vücutta birikmiş olan her türlü toksinler ve zehirler atılır. Bundan sonra Reiki, artık hayat boyu bizimledir…

REİKİ – EVRENSEL YAŞAM ENERJİSİ

Reiki kelimesi, Japonya’da yaşam gücü ve hayat enerjisi kullanılarak gerçekleştirilen tüm tedavi yöntemlerini tarif etmek için kullanılmaktadır. Reiki içimizde ve etrafımızda akan yaşam enerjisinin adıdır. Reiki, aynı zamanda evrensel yaşam enerjisini aktive etme, ayrıca bu metodu kullanma ve aktarma anlamına gelmektedir.

REİKİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Herkes, ama herkes Reiki kanalı olabilir, yeter ki istesin… Bunun için yapılması gereken tek şey bir Reiki Master’ı tarafından bedenimizde bulunan ancak zamanla tıkanmış olan enerji kanalının açılması ve çakralarımızın enerji ile yüklenip uyandırılmasıdır. İşte bundan hemen sonra kendimize ve başkalarına enerji vermeye hazır duruma geliriz. Reiki kanalı olmak bizi diğer insanlar karşısında daha üstün bir hale getirmez. Bu tüm insanlara REİKİ VE HASTALIKLARIN TEDAVİSİ

Reiki, ellerimiz kullanılarak gerçekleştirilen bir şifacılık tekniğidir. Ancak geleneksel tıp uygulamalarına alternatif bir teknik olarak algılanmamalıdır. Genelde tıbbi uygulamaların yanında tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak algılanması gereken Reiki, pek çok durumda tıbbın çözmekte zorlandığı veya çok uzun süren tedavi süreleri gerektiren durumlarda kimi zaman ‘mucize’ olarak nitelendirilebilecek sonuçlar da yaratmaktadır. Buna karşılık, fiziki müdahalenin gerektiği aşamalarda ve acil durumlarda tıbbi uygulamalar kaçınılmazdır.

Reiki bütünüyle, içinde yaşam enerjisi taşıyan her canlının sahip olduğu bağışıklık sistemininin düzensizliklerini giderir, güçlendirir ve hastalık ve rahatsızlıkların semptomlarına değil kaynağına giderek iyileştirme sağlar.

Bu nedenle, daha çok hastalıkların semptomlarını ortadan kaldırmayı hedefleyen tıp uygulamalarına bir alternatif değil, tam anlamıyla gerekli bir desteği verir. Bu yolla çok daha çabuk bir iyileşme gerçekleşir. Bununla birlikte Reiki, düzenli uygulama gerçekleştirildiğinde mevcut bağışıklık sistemimizin mükemmel çalışmasını sağlayarak çok önemli ölçüde hastalanmamızı ve rahatsızlıklarımızı önler. Bu hastalıklara tıbbın çare bulmakta zorlandığı ciddi ve korkulan türler de dahildir.

Reiki, tıbbın yetersiz kaldığı bir başka boyutta da, kişinin ruh ve beden bütünlüğü ve içsel barışının sağlanmasında en büyük yardımcıdır. Bunun oluşturduğu huzur ortamı, çevremizle olan ilişkilerimizde uyum ve barışı getirmekte ve bir çok hastalığın oluşumunda önemli rolü olan stresin giderilmesini sağlamaktadır.

Reiki’nin özellik gösteren hastalık ve rahatsızlıklar için, genel uygulamalar dışında, birebir endike şekilde yapılan tedaviler, bu konularda yeterliliklerini arttırmış ve kendilerini bu konuya yönlendirmiş Reiki Pratisyenleri ve Reiki Master’ları tarafından gerçekleştirilmektedir. Doğuştan verilmiş bir haktır ve biz sadece aktarıcı olarak görev yaparız.

G5 Masajı

G5 masajı kendi adını taşıyan aletle yapılır. Hızlı titreşimle ve iterek sıkıştırma yöntemi ile fazla yağların ve selülitli bölgelerin yakılmasını sağlar ve uygulama bölgesinde zayıflama ürünlerinin kullanılması ile birlikte gözle görülür ciddi bir etki elde edilir. Gerginleşmiş noktaları ve spazmları yatıştırmaya, ödemlerin ve yorgunluk sonrası kaslarda biriken laktik asitin atılmasında yardımcı olur. Ritmik masaj ile kan dolaşımı hızlandırır, ciltte yaşlanma çizgilerini azaltır ve cilde esneklik sağlar. G5 masajı özellikle bölgesel zayıflamada kullanılan ve hızla yaygınlaşan yöntemlerden biridir. Aletle yapılan masaj sayesinde kan akışı hızlanır, damarlar açılır ve vücut toparlanır. G5 masajı özellikle pasif jimnastik öncesinde vücudun ısınmasını ve yağ yakmaya daha erken başlamasını sağlıyor. Masaj tüm vücuda uygulanabiliyor ancak özellikle kalça, üst bacak, kol ve popo bölgelerinde, selülitle mücadele amaçlı daha etkili olarak kullanılabiliyor.

G5 masajı hızlı titreşimlerle ve iterek sıkılaştırma yöntemiyle fazla yağların yakılmasını sağlar. Dolaşımı geliştirir , ağrı giderir, bitkinlik ve yorgunluk giderici özellikleri bulunmaktadır. Ritmik masaj ile kan dolaşımını hızlandırarak cilde esneklik sağlar ve ciltte yaşlanma çizgilerini azaltır. Her yeni güne uyandığınızda dinlenmiş ve rahatlamış hissettiğiniz vücudunuz ilerleyen zamanla gün içerisinde tekrar yorulmaya ve ağırlaşmaya başlar. Zamanla vücudunuz yıpranır, yorulur ve canlılıktan uzaklaşır. Bu yorgunluğa cildinizin sıkılığını da kaybederek ve selülitler eklenir. Bu masaj ile kas ve eklemlerde biriken toksinlerin rahatça atılması sağlanır ve toksinlerle beraber ağrılar da azalır. sertleşmiş kasların ve eklemlerin yumuşatılması sonucunda çok daha rahat bir şekilde hareket edilmesine yardımcı olur. Kas ve eklemlerin hareket kabiliyeti artarak, eklemler daha kaygan hale gelir. Ayrıca karın kaslarının sıkılığının arttırılması bağırsak hareketlerini kolaylaştırmakta ve dolayısıyla sindirim bozukluklarının giderilmesinde etkili olmaktadır. Kaslardaki gerginliğin ve yorgunluğu

G5 Masajının Faydaları Nelerdir?

 • Bölgesel Dolaşım
 • Ağrı giderme
 • Rahatlama
 • Fazla yağların yakılması
 • Cilt sıkılaştırma
 • Bölgesel zayıflama
 • Cildin esnekliğini sağlama
 • Toksin atma
 • Selülit oluşumunu engeller ve selüliti azaltır
 • Kemik yoğunluğunu arttırır
 • Zihinsel ve bimensal stresi azaltır

Kavitasyon Nedir?

Kavitasyon,  ses dalgaları selülitler üzerine gönderilirken masaj da yaparak selülit yağlarının tedavi edilemsidir.
Çeşitli kavitasyon cihazları vardır. Fakat önemli olan FDA onayı olan kaliteli cihazlar ile uzman kişilere tedavi olmaktır. Çünkü kavitasyon ile selülit tedavisinde en önemli unsurlardan biri uygulamanın doğru yapılmasıdır.Nasıl uygulanıyor?

Dermabrazyon yöntemi ile cildi derinlemesine temizleme, besleme, nemlendirme, yenileme, soyma, antioksidan koruma ve akne tedavisinin kombine edildiği bu sistem, tüm dünyada kullanılmaktadır ve alanında FDA onayına sahiptir.
HydraFacial MD sistemi (Vortex) isimli özel bir teknolojiye sahip başlıkla çalışıyor. Basınçla püskürtme yapan bu başlık ile cilt derinlemesine temizleniyor, ölü hücrelerden, siyah noktalardan ve aşırı yağdan arındırılıyor ve ciltte mikro düzeyde soyma işlemi yapılıyor. Böylece tıkalı gözenekler açılmış oluyor. Daha sonraki aşamada ise açılmış gözeneklerden yine Vortex teknolojisi ile antioksidan, hyaluronik asit ve peptid içeren solüsyonlar verilerek cildin nemlenmesi ve beslenmesi sağlanıyor.
Ciltteki lekelenmeler ve ince kırışıklıklar içinse ayrıca özel serumlar uygulanarak tedavi sağlanıyor.

Selülit Tedavisi için Kavitasyon Nasıl Yapılır?

Kavitasyon yapılacak olan alan temiz olmalıdır. Çünkü ses dalgalarının deri üzerinden yağlara ulaşana kadar enerji kaybetmemesi tedavi başarısı açısından önemlidir. Tedaviden önce herhangi bir lokal anesteziye ihtiyaç yoktur. Çünkü bu tedavide acı söz konusu değildir.  Tedavi selülitli alanda masaj yaparken ses dalgalarının yağlara gönderilmesi ile yaklaşık 45 dakika sürmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra hasta günlük hayatına dönebilir.

Kavitasyon ve Kremler

Kavitasyon tedavisinden hemen sonra ve diğer seansa kadar belli sürelerde selülitleri yok etmek için bazı bakım ürünleri, masaj teknikleri uygulanabilir. Örneğin yağ yakıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı yan etkisiz bitkisel kremler ile duşta masaj yapılabilir. Böylece kavitasyon etkisi diğer seansa kadar sürdürülür ve klinik bakımının ardından evde devam ettirilen bakım ile selülitlerden daha hızlı bir şekilde kurtulamak mümkün olur.

Kavitasyon Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Bu sorunun cevabı hastanın selülit probleminin derecesine göre değişmektedir. Selülitler ne kadar fazla ise seans sayısı o kadar artacaktır. Bazen kavitasyon ile kombin edilebilecek diğer tedaviler ile bu süre kısaltılabilir. Örneğin, mezoterapi, lenf direnaj, pafis jimnastik gibi kombine tedaviler  uygulanabilir.

Aromaterapi Nedir ?

Aromaterapi, bitkisel yağları masaj, buğu, kompres ve benzeri yöntemlerle vücuda nüfuz ettirerek ve bu yağların kimyasal bileşimleri ve sağladıkları enerjiden faydalanarak hastalıkların iyileşmesini temin eden ve birçok yönüyle sağlık ve güzelliği sağlayan tamamen doğal bir yöntem veya terapidir.
Aromaterapi, gerek fiziksel problemlerin gerekse stres kaynaklı duygusal sorunların çözümü için destek sağlayan, zihin ile bedeni bir bütün olarak ele alan bir terapi yöntemidir. Uzmanlar tarafından pek çok tedaviyi destekleyici mahiyette önerilmektedir.

AROMATERAPİ TEDAVİSİNİN FAYDALARI

 • Aromaterapi beden ve zihin dengesine yardımcı olur.
 • Stresi azaltır ve gevşemeyi sağlar.
 • Konsantrasyona yardımcı olur ve uykusuzluk problemine iyi gelir.
 • Eklem iltihaplanmalarında ve romatizma rahatsızlıklarında faydalıdır.
 • Vücudun dinç kalmasını sağlar ve ruhu canlandırır.
 • Bel ağrıları ve sırt ağrılarına iyi gelir.
 • Egzama, kaşıntı ve döküntülü deri hastalıklarında faydalıdır.
 • Regl şikayetlerinde (aşırı adet kanaması, adet sancısı ve adet kanamasının kesilmesi) gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.
 • Solunum sorunlarında (astım, alerjik astım, bronşit ve benzeri) rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Dolaşım sorunlarında (yüksek tansiyon, baş dönmesi, iç kulak sıvı dengesi ve benzeri) rahatsızlıklarda fayda sağlar.
 • Baş ağrısı ve migren ataklarında oldukça faydalı olur.
 • Spor yaralanmaları, kas ve eklem problemlerinde faydalıdır.
 • Menopoz dönemlerinde (terleme, sıkıntı, gerginlik, şişkinlik ve benzeri şikayetlerde) yararlıdır.

DERİN DOKU MASAJI

Derin Doku masajı kas ve fasya denilen bağ dokusundaki, ciddi gerginlikleri rahatlatmak için tasarlanmıştır. Teknik derin dokuyu hedef alır. Genellikle sorunlu doku alanları, gergin ve spazmlı kaslar üzerinde durulur.

Derin Doku masajı bütün gün bir pozisyonda oturan, ayakta duran ya da düzenli olarak fiziksel aktivite meşgul olan insanlar için harikadır. Fiziksel stresler kas yapısında bir dengesizlik oluşturabilir. Derin Doku masajı kaslarda aşırı gerginliği ve özellikle kas grupları üzerinde stresi hafifletmek için uygulanır.

Derin doku masajı, gevşetici masaja göre biraz daha ağrılı olması yanında etkinliği çok yüksektir. Kasların gevşemesi ve gerginliklerin giderilmesi yönünden profesyonel biri tarafından yapılması önemlidir.

DERİN DOKU MASAJI ETKİLERİ

 

 • Kronik Ağrıyı azaltır
  Derin doku masajı kan akışı artırır, böylelikle ağrıya neden olan ajanların uzaklaştırılmasına. Genellikle kronik ağrının belirtisi sıkı doku kümelerini gevşeterek kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Tansiyonu geliştirir
  Derin doku masajı stres ve kan basıncı üzerinde olumlu etkisi olabilir. Derin doku masajı serotonin hormon salınımını uyarmasıyla mutluluk ve iyi duygular hissetmeye neden olabilir.
 • Scar dokuyu dağıtır
  Derin doku masajı terapisi skar dokusunu parçalamak ve sonunda ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bu etkilenen bölgede ki hareket, esneklik ve lenfatik dolaşım ve dokudaki drenaj geliştirerek yapar.Skar dokusu genellikle devam eden ağrı ve sertlik, çok derin doku masajı ile ilişkili bu belirtiler artırabilir. Bu artış kısa sürelidir. Masaj tedavisi genellikle ameliyat sonrası doku iyileşmesi için tavsiye edilir.
 • Yaralı Kaslar tedavi eder
  Derin doku masajı yaralı kaslar için etkili bir tedavi olabilir. Bu kaslardan toksinlerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve iyileşmesine yardımcı olabilir. Gergin, sıkı veya kasılmış kas kütlesin tedavisine yardımcı olmaktadır. Masaj da kasları gevşeterek yaralanmanın yol açtığı ağrıyı azaltabilir.

Ayurveda masajı

Ayurveda masajı ılık bitkisel yağlarla yapılır. Ayurveda masajının amacı, bozulmuş olan iç dengeyi düzenlemektir. Masaj; hem rahatlatıcıdır hem de zihin, beden ve ruh arasındaki iletişimi ve dengeyi yeniden sağlamak için yapılır.

Antik zamanlarda ayurvedik masaj, sadece kral ve kraliçelere yapılırdı. Ayrıca savaş öncesi, direnme gücünün artırılması için uygulanırdı. Ayurveda masajında susam yağı, hardal yağı ve zeytinyağı gibi pek çok yağ, aromalandırılarak kullanılır.

Ayurveda masajının faydaları nelerdir?

Ayurveda masajı, kullanılan özel hafif sıcak yağlar sayesinde ağrıları ve tutulmaları giderir. Lenf sistemindeki dolaşımı canlandırır ve güçlendirir. Yaşam gücünün artması için bedeni temizler.

Ayurveda masajında kullanılan yağlar, besleyici ve detoks etkisine sahiptir. Yani arındırıcıdır. Bu da derinin daha canlı ve yumuşak olmasını sağlarken aynı zamanda yaşlanmayı önler. Ayrıca ayurveda masajı stresi azaltarak fiziksel rahatlığın yanında zihinsel huzur da verir.

Ayurveda masajı nasıl yapılır?

Ayurveda masajı, vücuttaki ilgili noktalara ılık bitkisel yağlarla yapılır. Vücudumuzdaki her bölgenin bağlantılı olduğu başka bir bölge vardır. Mesela baş ağrıları için ayak masajı yapılır. Ayurveda masözü bu noktaları çok iyi bilmelidir. Yanlış yapılan masaj, faydadan çok zarar verebilir.

REFLEKSOLOJİ

Kökeni uzak doğu’ya uzanan Refleksoloji, vücuttaki gerilimi almak ve nörolojik hastalıklarda destek tedavi sağlamak amacıyla, ayaklardaki belirli noktalara uygulanan bir masaj tekniğidir.

Yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi olduğu bilinen refreksolojinin ilk uygulama yeri Çin olarak bildiriliyor.Günümüzde tamamlayıcı tıp kategorisinde yer alan Refleksoloji, bedendeki serbest enerji akışını sağlamak amacıyla kullanılan etkili ve zararsız bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Nasıl Uygulanır ?

Ayak tabanındaki refleks noktalarına, el ve parmak teknikleriyle ya da ahşap bir çubukla basınç yaparak uygulanıyor. Uygulama sırasında kişi rahatça koltuğa uzanıyor ve ayaklarını tabureye koyuyor. Ayağın refleks noktalarına parmak ya da çubukla basınç uygulanıyor. Kişinin vücudundaki sorunlu bölgeyle ilgili noktaya basınç uygulandığında bir miktar acı hissetmesi doğal karşılanır. Seans boyunca ayaktaki tüm refleks noktaları el hareketleriyle tek tek uyarılıyor.

Yararları Nelerdir ?

Öncelikle uygulama sonunda tüm bedeninize masaj yapılmış gibi rahatlama hissediyorsunuz. Sinir sisteminiz rahatlıyor, kan dolaşımınız hızlanıyor ve derin dinlenme sağlanıyor. Ayrıca uyku kalitesini artırma, enerji akışını dengeleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, vücudu toksinlerden arındırma gibi daha bir çok yararları bulunuyor.

Hangi Hastalıklara Uygulanır ?

Beden fonksiyonlarını normalleştirmeye bağlı olarak birçok hastalıkta büyük ilerleme sağlıyor. Başta stres ve anksiyete bozuklukları olmak üzere, panik atak, depresyon, uykusuzluk, bel – boyun fıtığı, otizm, felç, migren, hormon sorunları, romatizma, astım, hazımsızlık, regl ağrıları(Amerika;da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre Refleksoloji’nin, Regl öncesi gerginliği % 45 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.) gibi pek çok hastalıkta destek tedavi olarak kullanılıyor.